Достапни линкови

Загреб: Зоран Милановиќ нов претседател на хрватската Социјалдемократска партија


На вчерашната вонредна изборна Конвенција на хрватската опозициона Социјалдемократска партија, Зоран Милановиќ е избран за нов претседател на партијата. Милановиќ на оваа функција го наследува долгогодишниот лидер Ивица Рачан, кој почина во април, а 20-тина дена пред тоа си поднесе оставка на местото претседател на партијата поради тешката здравствена состојба.
XS
SM
MD
LG