Достапни линкови

Техеран: Уапсен Кијан Таџбаша од фондацијата Отворено општество


Иран денеска соопшти дека полицијата, по покренатото обвинение за шпионажа, го уапсила американецот со иранско потекло Кијан Таџбаша. Тој како стручњак за општетствени науки работел за фондацијата Отворено општество на Џорџ Сорос. Во почетокот на месецов во Иран, под исто обвинување, беше уапсена и универзитетската професорка Халех Есфандијари.
XS
SM
MD
LG