Достапни линкови

Вашингтон: Предлог закон за финансирање на војните во Ирак и Авганистан со услов за повлекување


Претставничкиот дом на американскиот Конгрес усвои нацрт закон за финансирање на војната во Ирак, со услов за повлекување на американските трупи од Ирак до март следната година. Предлог законот е усвоен и покрај противењето на претседателот Џорџ Буш дека ќе стави вето на секој закон што повикува на повлекување од Ирак. Инаку, со законот се одобрени 100 милијарди долари за финансирање на војните во Ирак и Авганистан. За предлог законот треба да се изјасни и Сенатот, по што според процедурата, ќе му биде доставен на претседателот Буш.
XS
SM
MD
LG