Достапни линкови

Багдад: Четири години од влегувањето на американските сили во Багдад


Во Багдад се зголемени мерките на безбедноста на 4 годипнината од влегувањето на американските сили кои го свргнаа од власт Садам Хусеин. Илјадници подржувачи на ирачкиот шиитски клерик Муктада ал Садр денеска попн тој повод започнаа протестен марш од Куфа до Наџаф. Муктада ал Садр кој повика на протести за 4 годишнината од влегувањето на американците во Багдад побара од приврзаниците удвојување на нивните напори за протерување на странските сили од Ирак.
XS
SM
MD
LG