Достапни линкови

Свет: Амнести Интернешнл ги повика САД да не ги користат воените судови за затворениците од Гвантана


Амнести Интернешенел ургираше до Соединетите Држави да не ги изнесуваат пред воените судови затворениците од Гуантанамо, бидејки тие судови не ги исполнувале меѓународните стандарди за фер процеси. Ова барање доаѓа по американската намера да го обнови трибуналот со судењето против австралиецот Дејвид Хикс. Соединетите Држави планираат судски процеси за 60 до 80 од 400 те затвореници во Гуантанамо Беј според новиот систем одбрен од Конгресот минатата година.
XS
SM
MD
LG