Достапни линкови

Виена: Ќе биде суспендирана техничката помош за Иран


Бордот на гувернери на Меѓународната агенција за атомска енергија денеска во Виена донесе одлука за суспендирање на техничката помош за Иран поради неговото одбивање да прекине со збогатувањето ураниум. Иранскиот претставник во Виена изјави дека Иран не прифаќа условувања. Во меѓувреме, постојаните членки на Советот за безбедност на Обединетите Нации ги продолжуваат консултациите за можни нови санкции против Иран.
XS
SM
MD
LG