Достапни линкови

Виена: Продолжуваат разговорите меѓу Белград и Приштина за верското наследство


Преговорите меѓу Белград и Приштина за статусот на Косово продолжија денеска во Виена со расправа за верското и културното наследство. Со планот на специјалниот пратеник Марти Ахтисари се предвидува воспоставување четириесет и пет заштитни зони околу најзначајните цркви и манастири, како и историски споменици. Првата рунда од финалните преговори завршува в петок. Втората Ахтисари ја закажа за десетти март.
XS
SM
MD
LG