Достапни линкови

Вашингтон: Четворица американски маринци се соочуваат со обвинение за убиство за случајот во Хадита


Американската војска соопшти дека четворица маринци се соочуваат со обвинение за убиство во врска со убиствата на 24 ирачки цивили во градот Хадита минатата година. Обвинителството тврди дека маринците почнале со убиства откако еден од нивните другари загинал додека патролирале во градот. Ова е најсериозниот случај на воени злосторства што ги инволвира американските војници од инвазијата на Ирак во 2003-тата година.
XS
SM
MD
LG