Достапни линкови

Милано: Почнува судски процес против Силвио Берлускони


Денеска во судот во Милано почнува судски процес против поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони под сомневање дека извршил финансиски малверзации. Берлускони ги отфрли обвинувањата со објаснување дека тоа претставува политичка хајка против него. Се очекува процесот да трае неколку месеци и доколку бидат докажани обвинувањата за затајување данок и корупција тогаш Берлускони се соочува со казна затвор од најмалку седум години.
XS
SM
MD
LG