Достапни линкови

Вашингтон: Осум американски држави забранија хомосексуални бракови


Гласачите во 8 американски држави ги одобриле мерките со кои се забрануваат хомосексуалните бракови. За ова прашање се гласаше паралелно со изборите за Конгресот во Колорадо, Ајдахо, Винсконсин, Јужна Каролина, Тенеси, Аризона, Вирџинија и Јужна Дакота и во сите исходот е дека брак е можен само меѓу маж и жена. И на изборите во 2004-та, слични мерки беа изгласани во уште 13 држави.
XS
SM
MD
LG