Достапни линкови

Пекинг: Кина упати предупредување до Северна Кореја


Кина ја предупреди својата сојузничка Северна Кореја на сериозните последици доколку тестира за прв пат нуклеарно оружје. Кинескиот амбасадор во Обединетите Нации Ванг Гуангџуа изјави дека во тој случај никој нема да ја заштити Северна Кореја. Реакцијата доаѓа по меѓународната загриженост поради најавата на Пјонгјанг дека ќе тстира нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG