Достапни линкови

Рамала: Палестинските лидери ќе работат на формирање влада на национално единство


Палестинсиот претседател Махмуд Абас изјави дека палестинските лидери во наредните денови ќе работат врз формирање влада на национално единство со цел да се надмине меѓународната изолација откако власта ја превзеде Хамас. Со таквата заедничка влада би требало да се намалат и тензиите меѓу главните палестински партии и фракции. Западот ја прекина помошта за палестинците поради одбивањето на Хамас да го признае Израел и да се откаже од насилствата.
XS
SM
MD
LG