Достапни линкови

Арак: Ахмадинеџат отвори дел од електраната што треба да го полни нуклеарниот реактор во изградба


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад денеска ја отвори електраната на тешка вода во Арак која треба да го полни нуклеарниот реактор кој е во изградба. Реакторот кој ќе може да произведува плутониум ќе биде отворен во 2009 година. Идната недела истекува рокот за Иран да ја запре програмата за збогатување на ураниумот или ке се соочи со санкции од Светската Организација.
XS
SM
MD
LG