Достапни линкови

Кабул: Ал Завахири ги повика авганистанците да им се спротистават на коалиционите сили


Вториот човек на Ал Каеда Ајман ал Завахири преку видео снимка на интернет ги повика авганистанците да се побунат против американските и другите коалициони сили во земјата кои ги нарече невернички и инвазициски сили. Авганистанската влада и американските сили покренаа голема акција против бунтовниците во Авганистан во која учествуваат над 10 илјади војници. Повеќе од 600 лица, главно бунтовници загинаа од мај досега.
XS
SM
MD
LG