Достапни линкови

Багдад: Започна конститутивната седница на ирачкиот парламент


Во Багдад денеска започна конститутивната седница на ирачкиот парламент чиј состав беше одреден на парламентарните избори на 15 декември минатата година додека главните партии на шиитите, сунитите и курдите се уште не постигнаа договор за новата влада. Седницата се одржува во заштитената зелената зона во Багдад и почна со читање на куранот. Ирачката полиција во меѓувреме соопшти дека открила 25 тела во различни делови на Багдад за кои се смета дека се жртви на верските насилства.
XS
SM
MD
LG