Достапни линкови

Ереван: Тензии меѓу Ерменија и Азербејџан


Ерменскиот претседател Роберт Кочаријан изјави дека Ерменија ќе го брани Нагорно – Карабах и ќе му ја признае независноста доколку Азербејџан употреби сила. Неговата изјава доаѓа откако претседателот на Азербејџан Илхам Алиев повика на ослободување на енклавата од ерменските сили. Нагорно Карабах се наоѓа во Азербејџан, но е претежно населено со ерменци.
XS
SM
MD
LG