Достапни линкови

Багдад: Продолжува судењето на Садам Хусеин


Во Багдад денеска продолжи судењето на поранешниот ирачки лидер Садам Хусеин, кој го прекина бојкотот. Садам, кој одби да присуствува на последните две рочишта, денеска влезе во судницата со повик – Долу Буш. За денеска е шпредвидено сведочење на двајца поранешни официјални претставници на садмовиот режим, кои би требало да ја потврдат неговата директна вмешаност во злосторствата врз цивили во 1982 година.
XS
SM
MD
LG