Достапни линкови

Виена: ЕУ се откажа од резолуцијата за Иран


Според извештајите од Виена, Европската Унија решила да се повлече од најавената резолуција за која неделава се дискутираше во Меѓународната агенција за атомска енергија дека Иран треба да се најде пред Советот за безбедност на Обединетите Нации поради сомневањата дека Исламската Република има таен нуклеарен програм. Дипломати на големата тројка, Британија, Франција и Германија, за ројтерс изјавиле се повлекле во интерес на добивање единствена подршка Имено, Русија, Кина и некои други земји сугерираа дека нема да ја подржат резолуцијата.
XS
SM
MD
LG