Достапни линкови

Боливија: Претседателот Меса поднесе оставка


По неколку неделните протести, претседателот на Боливија, Карлос Меса во синоќешното телевизиско обраќање, соопшти дека поднесува оставка. Претходно, десетици илјадници луѓе протестираа по улиците на Ла Паз и се заканија дека насилно ќе влезат во претседателската палата. Боливија беше зафатена со бран протести организирани од левичарските партии со барање од владата да ја национализира државната индустрија за гас.
XS
SM
MD
LG