Достапни линкови

Киргистан: Предупредување до САД да не се мешаат во внатрешните работи на земјата


Владата на Киргистан ги предупреди Соединетите Држави дека мешањето во внатрешните работи би имало непредвидливи консенквенци. Ова предупредување од Бишкек доаѓа по изјавата на американскиот амбасадор Стивен Јанг дека несупехот да се исполнат демократските стандарди на неделните избори во Киргистан би имало негативно влијание врз односите меѓу двете земји. Во разни делови на Киргистан инаку имаше протести поради дискфалификација на кандидати на опозицијата.
XS
SM
MD
LG