Достапни линкови

Филипини: Повеќемина повредени во три експлозии на бомби


Три бомби експлодирале денеска на Филипините, при што загинале шест лица, а повеќемина се повредени. Првата експлозија се случила пред еден шопинг центар во градот Хенерал Сантош, при што загинале три лица, а 30-тина се повредени. Втората експлозија одекнала во градот Даво, а трета се случила во филипинскиот главен град Манила, при што загинале три лица, а најмалку седумина се повредени. Радикалната исламска група, Абу Сајаф која е поврзана со Ал Каедна, ја презеде одговорноста за денешните напади.
XS
SM
MD
LG