Достапни линкови

Лоднон: Блер повика на надминување на разликите за Ирак меѓу САД и Европа


Британскиот премиер Тони Блер ги повика Соединетите Американски Држави и Европа да ги надминат разликите околу Ирак и оти двете страни треба да се фокусираат врз глобалните предизвици, како што е конфликот меѓу палестинците и израелците. Блер во говорот во Лондон побара од Соединетите Држави да го вклучат остатокот од светот во анти-терористичката кампања. Инаку, францускиот претседател Жак Ширак во денешното интервју во Тајмс оцени дека Британија не добила ништо од подршката на Соединетите Држави за инвазијата врз Ирак.
XS
SM
MD
LG