Достапни линкови

Њујорк: Нов рекорд на цената на нафтата


Цената на нафтата денеска достигна нов рекорд. На азиските берзи барелот нафта чини над пеесет и пет долари. Експертите сметаат дека тоа е поради заканата на норвешките бродосопственици дека ќе го запрат транспортот на нафтата која доаѓа од нивнта земја, која е трет извозник во светот. Од почетокот на годинава досега цената на нафтата се зголеми за седумудесет проценти.
XS
SM
MD
LG