Достапни линкови

Дафур: Продолжуваат мировните преговори за Дафур


Суданската влада и бунтовничките групи денеска ќе ги продолжат мировните преговори за Дафур, јавуваат агенциите, додавајќи дека нивниот успех би можело да претставува крај и за, како што се оценува, најголемата хуманитарна катастрофа во светот. Досега во западен Судан загинаа околу седумдесет илјади луѓе, додека над милион ипол беа принудени да ги напуштат домовите.
XS
SM
MD
LG