Достапни линкови

Багдад: Подигната готовноста на американските сили


Американските сили во Ирак ја подигнаа готовноста на почетокот на Рамазан, кој минатата година започна со насилства. Американските авиони и трупи денеска ја продолжија синоќешната офанзива во Фалуџа против јорданскиот милитант Абу Мусаб Ал Заркави. Офанзивата доаѓа ден по двете силни експлозии во Зелената зона во Багдад при што загинаа 5 лица. Одговорноста за експлозиите ја презеде Ал Заркави.
XS
SM
MD
LG