Достапни линкови

Кемп Дејвид: Самит Буш - Путин


Американскиот претседател Џорџ Буш и претседателот на Русија Владимир Путин одржуваат самит во Кемп Дејвид. Според Белата Куќа, главни теми се меѓународниот тероризам, оружјето за масовно уништување, Блиско-источната криза и реконструкцијата на Ирак. Како што е најавено, Буш ќе побара подршка од Путин за нова резолуција на Обединетите Нации во врска со обновата на Ирак, како и прекинување на руската помош на Иран за изградба на нуклеарна централа. Вашингтон смета дека Иран настојува да развие нуклеарно оружје. Путин вчера ја посети берзата во Њујорк.
XS
SM
MD
LG