Достапни линкови

Пјонгјанг: Северна Кореа ќе се одмазди ако сојузниците преземат санкции и блокади


Воените власти во Северна Кореја соопштија дека безмилосно ќе се одмаздат доколку Соединетите Држави и сојузниците преземат санкции и блокади против земјата. Според Народната Армија на Северна Кореја тоа ќе биде целосно кршење на договорот по завршувањето Корејската Војна во 1953 година. Вашингтон, кој го обвини Пјонгјанг за изградба на воена нуклеарна програма повеќепати нагласи дека нема намера да преземе воена акција против Северна Кореја.
XS
SM
MD
LG