Достапни линкови

Пекинг: Наскоро можно идентификување на САРС за два часа


Кинеските научници соопштија дека во лабораториските истражувања наскоро ќе биде можно за неполни два часа да се утврди дали некој е заболен од смртоносното запаление на белите дробови. Научниците откриле дека во основата на САРС-от е вирусот корона кој мутирал и наместо полните сега ги напаѓа дишните органи кај луѓето. Брзото откривање на САРС-от значи и поуспешно лекување, велат експертите.
XS
SM
MD
LG