Достапни линкови

Чеченија: Референдум за уставот


Во Чеченија денеска започна референдумот за Уставот во кој се прокламира дека оваа република е дел од Руската федерација. Според резултатите на анкетите, се проценува дека ке гласаат околу 60 насто од 540 илјади лица со право на глас. Референдумот го набљудуваат 4 меѓунардони организација. Рускиот претседател Владимир Путин вети широка автономија и финансиска подршка доколку референдумот е позитивен.
XS
SM
MD
LG