Достапни линкови

Брисел: НАТО повторно го разгледува спорот околу одбраната на Турција


Советот на НАТО денеска на состанокот во Брисел повторно ќе го разгледува настаниот спор, по одлуката на Германија, Франција и Белгија да ги блокираат подготовките на Алијансата за помош на Турција, во случај на војна против Ирак. Посматрачите веруваат дека трите земји не го промениле својот став и по синоќешното обраќање на инспекторите за разоружување на ОН, пред Советот за безбедност.
XS
SM
MD
LG