Достапни линкови

Пјонгјанг: Инспекторите на ИАЕА ја напуштија Северна Кореа


Инспекторите на Меѓународната агенција за атомска енергија (ИАЕА)денеска отпатуваа од Северна Кореја, која нивниот натамошен престој го прогласи за непожелен, откако соопшти дека ќе ја обнови својата нуклеарна програма. Инспекторите од 1994 година ги контролираа севернокорејските нуклеарни постројки за да ги отфрлат сомневањата дека таа земја произведува нуклеарно оружје. Со заминувањето на инспекторите престанува секоја можноста за независна контрола на нуклеарната програма на Северна Кореја, една од земјите која според американскиот претседател Џорџ Буш ја сочинува оската на злото во светот.
XS
SM
MD
LG