Достапни линкови

Вашингтон: САД ги поздравија напорите на Македонија, Хрватска и Албанија за членство во НАТО


Соединетите американски држави ги поздарвија напорите на Македонија,Албанија и на Хрватска за приклучување кон НАТО, но при тоа не беше прецизиран датумот кога тие официјално ке може да станат членки на Алијансата. Помошникот на американскиот државен секретар Ричард Армитаџ кој вчера ги прими амбасадорите на тие земји во Вашингтон додал дека вратата на НАТО мора да остане отворена и за оние земји кои на самитот во Прага нема да бидат повикани за членство во таа организација.
XS
SM
MD
LG