Достапни линкови

Анкета: Европјаните сметаат дека САД носат дел од одговорноста за терористичките напади


Мнозинството Eвропјани сметаат дека Соединетите Држави носат дел од одговорноста за терористичките напади во Њујорк и Вашингтон минатата година. Според резултатите на последната анкета 55 насто европјани мислат дека американската надворешна политика придонела за трагичните настани. Истовремено испитувањата на германските и американски институти покажува дека луѓето и во Европа и во Америка ја подржуваат инцијативата на американскиот претседател Буш за воена акција против ирачкиот претседател Садам Хусеин, но само доколку таа биде спроведена со меѓународна согласност и поддршка.
XS
SM
MD
LG