Достапни линкови

Перехил: Шпанските трупи се повлекоа


Шпанските трупи, во изминатата ноќ, се повлекоа од спорниот остров Перехил во Медитеранот, откако со Мароко беше постигната согласност за враќање на состојбата на статус кво. Американскиот државен секретар Колин Пауел, кој посредуваше меѓу двете земји, соопшти дека Шпанија и Мароко се согласиле островот да биде демилитаризиран.
XS
SM
MD
LG