Достапни линкови

САД: Блокада на членството во НАТО, ако Мечијар победи во Словачка


Соединетите Американски Држави се заканија дека ќе го спречат примето на Словачка во НАТО доколку поранешниот премиер, и сегашел лидер на опозицијата Владимир Мечијар, на претстојните парламентарни избори во септември повторно дојде на власт, изјави американскиот амбасадор во НАТО Николас Барнс. Тој додаде дека партијата на Мечијар е недемократска, а додека била на власт во Словачка имало корупциски проблеми и непочитување на човековите права.
XS
SM
MD
LG