Достапни линкови

17 загинати и 50 повредени во експлозија на бомба во Израел


Во експлозија на бомба поставена во автомобил во близина на Хаифа северен Израел , загинаа 17 а повредени се 50 лица , од кој едно е во критична сосотојба , јави израелското радио . Автомобилот бомба експлодирал во моментот кога покрај него поминувал патнички автобус изјави шефот на израелската полиција Јаков Бороски . Одговорноста за нападот ја презема радикалното исламистичко движење Исламски Џихад . Денеска како што е најавено ќе заседава израелскиот кабинет за безбедност , а според израелското воено радио сосотанокот бил закажан пред денешниот бомбашки напад .
XS
SM
MD
LG