Достапни линкови

Шарена невеста: Вековните традиции на свадбите во едно село на Косово

Жителите од селото Доње Љубиње во Косово се горди на своите традиционални свадби, кои се олицетворение на посебниот идентитет . Овие раскошни церемонии датираат илјада години и се особено познати по елаборираниот начин на кој е насликано лицето на невестата за да се заштити од каква било брачна несреќа.

Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Категории

XS
SM
MD
LG