Достапни линкови

Црнo сценарио на Народна Банка - Инфлација од 10 и раст над еден процент


Црнo сценарио на Народна Банка - Инфлација од 10 и раст над еден процент
please wait

No media source currently available

0:00 0:12:28 0:00

Пандемијата, енергетската криза и војната во Украина со жесток удар врз стандардот на македонските граѓани. Народна банка предвидува инфлација од 8, 8 проценти и забавен економски раст од 2, 9 проценти.„Црното сценарио“ на НБ пак предвудува инфалија од речиси 10 проценти во просек и раст од над 1% од БДП.

Категории

XS
SM
MD
LG