Достапни линкови

Циханускаја: бруталноста на полицијата ги прави Белорусите порешителни


Свјатлана Цихануаскаја

Свјатлана Цихануаскаја, екс претседателска кандидатка, којa стана лидер на белоруската опозиција вели дека тактиката на заплашување на авторитарниот лидер Aлександар Лукашенко само ја зацврстува решителноста на десетиците илјади луѓе кои протестираат.

Во интервју за Радио Слободна Европа на 14 септември кога белорускиот претседател Лукашенко се состана со рускиот претседател Путин во црноморското одморалиште Сочи, Циханускаја го нарече Лукашенко „нелегитимен“ лидер кој нема овластување да склучува договори во име на земјата.

Лукашенко се соочува со најголемиот предизвик за неговото 26-годишно владеење во услови на невидени протести на национално ниво против резултатите од претседателските избори на 9 август на кои му беше доделен шести петгодишен мандат.

Наместо белоруски, руски новинари во државната телевизија во Минск

Белорускиот народ го повика Лукашенко да се повлече и да се одржат слободни и фер избори, тврдејќи дека гласањето е наместено во негова корист.

На 13 септември, речиси 800 демонстранти беа приведени во Белорусија за време на митинзите против резултатите од изборите.

Циханускаја: Штета што Русија „застана на страната на диктаторот“
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:20 0:00

66-годишниот белоруски лидер одговори на мирните протести со насилни апсења и тврдења за тортура од страна на некои од приведените.

Циханускаја, која тврди дека освоила 60 до 70 проценти од гласовите, рече дека масовните апсења на 13 септември имале за цел да му покажат на Кремљ дека Лукашенко сè уште ја контролира ситуацијата дома.

„Масовната манифестација на сила со испраќање на толку полицајци за немири на местото на протестите најверојатно се организираше за да ги исплаши луѓето за да не демонстрираат.

Но, тоа веќе не функционира. Луѓето имаат цел, имаат волја да живеат во нова Белорусија без узурпатор. Колку е побрутална полицијата и колку повеќе луѓе се наоѓаат во затвор, луѓето се порешителни “, изјави Циханускаја, која пребега во Литванија наскоро по изборите, за РСЕ во интервју за РСЕ Скајп.

Белорусите продолжуваат да маршираат против Лукашенко
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:41 0:00

Русија, најважниот економски и стратешки партнер на Белорусија, внимателно го следеше пресвртот.

Планерите во Кремљ се претпазливи во врска со повторување на она што се случи во Украина во 2014 година кога масовните протести доведоа до соборување на тамошниот проруски претседател.

Русија ќе и позајми 1,5 милијарди долари на Белорусија

Лукашенко и Путин имаа најмалку пет телефонски повици од изборите, додека состанокот на 14 септември, на кој Русија се согласи на заем од 1,5 милијарди долари за Минск во знак на поддршка за белорускиот лидер, беше нивна прва средба лице в лице по гласањето.

Путин даде малку детали за новиот заем, но тој исто така сигнализираше поддршка за Лукашенко на други начини и рече дека соработката во одбраната ќе продолжи.

Циханускаја смета дека какви било договори со „нелегитимниот Лукашенко“ нема да имаат правна тежина“ и ќе бидат ревидирани од кое било ново раководство.

Полицијата апси, масовните протести продолжуваат во Белорусија
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:27 0:00

Западот ги осуди гласањето и острата полициска акција врз демонстрантите од опозицијата, принудувајќи го Лукашенко да побара поддршка од Москва.

Лукашенко- можеби малку предолго сум на власт

Наместо да разговара со Путин, Циханускаја го повика Лукашенко да воспостави дијалог со опозицијата, предупредувајќи дека секој обид за инаугурација ќе биде „незаконски“.

„Ние секогаш повикувавме на дијалог. Мислам дека тоа е најдобриот начин за излез од кризата. Само дијалог. И преку таков дијалог треба да се договориме за одржување на нови претседателски избори“, рече Циханускаја, додавајќи дека опозицискиот Координативен совет продолжува да функционира.

Белорускиот претседател Александар Лукашенко се состана со рускиот претседател Владимир Путин во црноморското одморалиште Сочи, 14 септември 2020 година
Белорускиот претседател Александар Лукашенко се состана со рускиот претседател Владимир Путин во црноморското одморалиште Сочи, 14 септември 2020 година

Тоа и покрај фактот што само една членка на советот, лауреатката на Нобеловата награда Светлана Алексиевич, останува слободна во Белорусија, додека другите членови беа принудени да ја напуштат земјата или беа приведени од полицијата.

„Мислам дека во моментот г-дин Путин избра улога на набљудувач на случувањата во нашата земја. Тој навистина разбира дека сме пријателски земји и никој не сака да ги раскине нашите врски што се воспоставени одамна. И јасно е дека идниот претседател на Белорусија избран легално на фер избори ќе продолжи да гради заемно корисни односи со Русија. Ние разбираме дека улогата на Русија е огромна за Белорусија, но сè може да се реши преку дијалог“, додаде Циханускаја.

Лукашенко бара спас во геополитиката, Западот ја научи лекцијата

Таа неочекувано стана лидер на белоруската опозиција.

Нејзиниот сопруг Сјархеј, кој беше потенцијален предизвикувач на Лукашенко на претседателските избори на 9 август, беше уапсен пред гласањето и останува во полициски притвор, наводно некаде на периферијата на Минск.

Циханускаја рече дека штом ќе се воспостави некаков дијалог со владата на Лукашенко, таа ќе се врати дома „за да биде близу до народот“.

  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG