Достапни линкови

Ноќе почнуваа мачењата: Од прва рака за тортурата на притворените во Минск


Артијом Важенков

Артијом Важенков вели дека во притворниот центар Окрестина во белорускиот главен град Минск, каде бил задржан неколку дена, врисоците на оние што биле измачувани одекнувале долго во ноќта. „Беше ужасно, не она што го видов, туку она што го слушнав“, вели Важенков за Радио Слободна Европа.

Околу 7.000 лица се приведени во протестите што избувнаа низ Белорусија откако претседателот Александар Лукашенко беше прогласен за победник на претседателските избори на 9 август.

Амнести Интернешнл и локални групи за човекови права собраа сведочења од демонстрантите во Белорусија кои опишуваат како биле малтретирани, соблекувани и тепани.

Оваа меѓународна организација за човекови права оценува дека центрите за притвор низ Белорусија станаа „комори за тортура“.

Лукашенко се закани со кривични пријави против лидерите на опозицијата

Како реакција на злоставувањето во затворите и на улиците, некои белоруски полицајци и други припадници на безбедносните служби ја напуштија службата, при што многумина го документираа потегот на социјалните медиуми, фрлајќи ги униформите во ѓубре или други слични гестови.

Тепање и понижување во затворите во Белорусија
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:58 0:00

Во необичен потег, еден висок полицаец во Лида ја осуди „суровоста и бруталноста“ на безбедносните сили против демонстрантите во Белорусија.

Во видеото на независната веб-страница за вести Tut.by, Јури Махнах, полковник во Лида изјави дека полицајците реагирале брутално затоа што им било кажано дека ќе се соочат со одмазда.

Белоруските државни медиуми соопштија дека Важенков, координатор на руското Отворено општество, опозициска организација финансирана од поранешниот руски тајкун Михаил Ходорковски, бил приведен на 11 август со друг руски државјанин, Игор Рогов, наводно поради тоа што покажувал „знаци на алкохолизираност“.

Важенков беше осомничен дека планирал „масовни немири“, но бил ослободен без обвинение на 15 август.

Марш за слобода во Белорусија

Сега повторно во Москва, Важенков го раскажа она што го доживеа. „На првиот ден, тие не ни дадоа вода и не не пуштија да одиме во тоалет“, раскажува Важенков.

„Тие ќе влезеа и ќе нè тепаа. Само за забава. Тие велеа:„ Ова е начинот на кој реедуцираме животни “. Постојано бевме принудени да легнуваме на подот“.

Покрај тепањето, Важенков и другите беа принудени да клечат со часови на бетонскиот под со челата на земја.

„Целото тело обично беше вкочането; луѓето навистина трпеа болка“, рече тој, додавајќи:. „Сè што ќе речете, предизвикуваше агресивна реакција: "Може ли да добијам вода?" - агресивна реакција. „Треба да одиме во тоалет“ - агресивна реакција. Овие ситуации не завршуваа секогаш со тепање, но секој збор што ќе го кажавме беше исполнет со навреди и понижување“.

Тој додава дека едни од најекстремните форми на тортура на кои бил сведок е таканаречената ластовичка, кога еден притвореник е со лисици на рацете зад грбот или „прошетката по ходникот“.

„Ова е кога гол човек шета по ходникот, а полицајците кои стојат на едната и другата страна на ходникот го тепаат со палки“, опиша Важенков.

Масовни викенд протести во Белорусија

Покрај физичката злоупотреба, чуварите постојано ги понижуваа приведените „Во ќелијата, на пример, ги држеа сите во нивната долна облека поради некоја причина. Покрај тоа, имаше еден случај во кој еден млад човек беше одведен на суд во својата долна облека и осуден на 14 дена“, рече Важенков.

Притворените од друга страна постојано биле охрабрувани од собраните луѓе пред Окрестина, кои бараа информации за најблиските внатре.

„Слушавме како луѓето од другата страна на ѕидот нè поддржуваа и извикуваа: „Ние сме со вас!“ Се сеќавам кога некое девојче викаше: 'Вања, те сакам! Кога ќе излезеш, ќе се земеме!' Беше навистина трогателно“, раскажа Важенков, додавајќи:

„Од една страна, ова ни даваше надеж, но, од друга страна, ја нервираше полицијата и се плашевме дека тие ќе го истурат својот гнев врз нас“, рече тој.

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во Белорусија
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:00 0:00

Според извештаите собрани од Амнести Интернешнл, приведените во Минск и на други места во Белорусија биле „сериозно тепани за цело време на притворот“.

Што со Белорусија откако лидерот на опозицијата ја напушти земјата под мистериозни околности

„Притворениците ни кажаа дека центрите за притвор станале комори за тортура, каде што демонстрантите се принудени да лежат во нечистотија додека полицијата ги клоца и ги тепа со палки. Тие опишаа дека биле соблекувани и садистички тепани додека ги слушаа врисоците на другите жртви“, изјави Мари Струтерс, директорка на Амнести Интернешнл за Источна Европа и Централна Азија, оценувајќи:

„Станува збор за луѓе чие единствено злосторство беше што излегоа на улиците на мирен протест“.

Полицискиот службеник во Лида, Јури Махнах нуди преглед на она што ја мотивирало полицијата да дејствува на таков начин.

„Идеологијата беше оваа: ако властите изгубат, тогаш секој од нас ќе биде обесен на дрво покрај патот“, објасни тој во видеото поставено на Tut.by, „Се срамам да ги носам полициските еполети. 23 години од мојот живот бев полицаец - и никогаш не ни помислив дека ќе дојде до ова. Дека ние [полицијата] ќе ги третираме луѓето на нашата земја со суровост и бруталност”.

  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG