Достапни линкови

Хронични болки на здравството - нема доволно лекари, пари и опрема


Хронични болки на здравството - нема доволно лекари, пари и опрема
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:41 0:00

Пари, лекари специјалисти и опрема, хронично недостигаат во македонскиот здравствен систем. Македонските пациентите со месеци чекаат за термин за специјалистички прегледи особено во државните клиники каде ги добиваат 60 проценти од сите услуги. За разлика од нив пациентите во Словенија се лекуваат во болниците во своите градови, само 20 проценти од нив завршуваат во клинички центар

Категории

XS
SM
MD
LG