Достапни линкови

Урнатини во Мостар и 25 години по војната

Десетици репрезентативни, историски градби низ Мостар, кои беа сериозно оштетени во војната 1992-1995 година, сè уште стојат во урнатини и претставуваат опасност за луѓето и сообраќајот.

Повеќето од овие згради се наоѓаат на улицата Маршал Тито, попозната меѓу жителите на Мостар како Главна улица, која се наоѓа во близина на Стариот мост, во источниот - претежно бошњачки - дел од Мостар.

Неколку срушени јавни згради се наоѓаат и на Шпанскиот плоштад, во центарот на Мостар, каде што во текот на 1993 и 1994 година имаше линија меѓу силите на Хрватскиот совет за одбрана (ХВО) и Армијата на Република БиХ.

Како што претходно беше објаснето од градските власти, зградите останаа нереновирани поради недостаток на инвестиции, но и поради нерешени имотно-правни односи, бидејќи овие згради беа изградени делумно како приватни за време на австро-унгарската администрација во БиХ, а беа национализирани за време на социјалистички период.

Градските власти исто така тврдат дека реконструкцијата на уништените згради низ Мостар зависи и од повисоките нивоа на власта - кантони, ентитети и државата БиХ.

Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Категории

XS
SM
MD
LG