Достапни линкови

Украински сили му се спротивставуват на руското бомбардирање во Авдијивка

Украинските трупи на фронтот во Авдијевка беа бомбардирани од руски хаубици, проектили и тенкови додека се борат да се издржат во источниот украински регион Донбас. На 20 јуни, Генералштабот на вооружените сили на Украина објави дека Русија ги интензивирала воздушните напади и распоредила системи за воздушна одбрана Ц-300 во близина на границата.

Како што се зголемуваат жртвите на двете страни, Киев ги моли западните земји за повеќе тешко вооружување за да им дадат шанса за борба на нивните трупи. Фотограф на Ројтерс бил со украинските војници на 18 јуни во близина на Авдијевка, каде што ги снимил овие снимки.


Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Категории

XS
SM
MD
LG