Достапни линкови

Украински минофрлачи против руски позиции

Минофрлачите се смртоносен додаток на секоја војска. Нивната главна работа е да фрлаат гранати, уништувајќи ја опремата и непријателските позиции од далеку.

Една украинска единица која служи во регионот Харкив преместува тешка опрема и испраќа извидувачи за лоцирање руски цели. Тие се обидуваат да оперираат неоткриени од непријателот кој може да возврати со своите минофрлачи. Украина соопшти дека нејзината војска постигнала одреден напредок во потиснувањето на руските сили од градот Харкив додека борбите во Донбас продолжуваат.


Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Категории

XS
SM
MD
LG