Достапни линкови

Сателитски снимки откриваат трупање на руски војници во близина на украинската граница и на Крим

Страхувајќи од можна инвазија, украинските власти велат дека повеќе од 90.000 руски војници се распоредени долж нејзината граница -- вклучително и на полуостровот Крим, кој Русија насилно го одзеде од Украина во 2014 година.

Проценките на американското разузнавање сугерираат дека распоредувањето на крајот може да достигне 175.000 руски војници. Тоа е едно од најголемите движења на руските сили кон Украина во изминатите години, надвор од редовните закажани и најавени вежби за обука, и е еден од случувањата што го поттикна видео-разговорот меѓу американскиот претседател Џо Бајден и рускиот претседател Владимир Путин на 7 декември.

Maxar Technologies, компанија за сателитски снимки, објави фотографии кои го покажуваат трупањето на руските војници. Максар, наводно, обезбедува 90 отсто од основната геопросторна интелигенција што ја користи американската влада.

Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Категории

XS
SM
MD
LG