Достапни линкови

Турција, чуварот на влезот во Црно Море, меѓу НАТО и Русија


Турција, чуварот на влезот во Црно Море, меѓу НАТО и Русија
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00

Со зголемувањето на тензијата околу можната руска инвазија врз Украина, Турција може да има клучна улога за распоредувањето воени бродови во Црно Море. Турција го контролира Босфор, единствената порта кон Црно Море, па во случај на конфликт, ќе се најде под притисок од НАТО сојузниците, но и од Русија.

Категории

XS
SM
MD
LG