Достапни линкови

Шоле - Треба да се избегнуваат нови кризи на Косово


Шоле - Треба да се избегнуваат нови кризи на Косово
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:47 0:00

Во интервју за Радио Слободна Европа (РСЕ), специјалниот советник на американскиот Стејт департмент, Дерек Шоле, изјави дека конечниот договор меѓу Косово и Србија ќе бара „тешки избори“ и „политичка храброст“. Коментирајќи ја последната одлука на косовските власти да не дозволат движење на автомобили со српски нелегални таблички - КМ, туку со обновена регистрација, Шоле рече дека токму тоа е чекорот што не сакале да го видат.

Категории

XS
SM
MD
LG