Достапни линкови

Како и каде се прави тест на коронавирус во Скопје


Како и каде се прави тест на коронавирус во Скопје
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:14 0:00

Земањето брис, односно тестирање на коронавирус во Скопје се врши во четири поликлиники. Терминот се закажува преку јавување на матичен лекар, а потоа оној што има симптоми на Ковид-19 се упатува на еден од пунктовите каде му се зема брис од нос и уста. Брисевите се носат во Институтот за јавно здравје, по што матичниот лекар го известува пациентот за добиените резултати.

Категории

XS
SM
MD
LG