Достапни линкови

Тензии на отворањето на клубот „Цар Борис“ во Охрид


Тензии на отворањето на клубот „Цар Борис“ во Охрид
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:34 0:00

Со јајца, пцовки, навреди и туркање на демонстрантите со полицијата помина отворањето на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид. За насобраните е спорно името на клубот и здружението на граѓани кое стои зад него. Борис Трети е бугарскиот цар, кој како сојузник на Нацистичка Германија и Фашистичка Италија во Втората светска војна ја окупира Македонија, но и делови од Србија и Грција.

Категории

XS
SM
MD
LG