Достапни линкови

Сценарио за последиците од климатските промени


Сценарио за последиците од климатските промени
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

Во зависност од тоа како управуваме со идните емисии на стакленички гасови, термометрите може да се искачат на уште 5 Целзиусови степени до 2100 година, што би имало катастрофално влијание врз животот на Земјата. Во просек, глобалните температури веќе се зголемија за 0,8 Целзиусови степени од почетокот на индустријализацијата.

Категории

XS
SM
MD
LG